top of page

Kinnisvarafoto - milline on hea pilt kinnisvarast ja miks hea pilt on väga oluline?


#kinnisvara #kinnisvarafoto #kinnisvarafotograaf #kinnisvarapildid
Helen Püümann Photography

Julgen väita, et enamik inimestest tarbib sotsiaalmeediat. Mõtleme korra sellele, et mis on seal esimene asi mis sulle silma jääb seal? Ilmselt on see pilt. Võta korraks see hetk ja mõtle, et millist pilti sa vaatama jääd? Mis pilt sulle silma jääb? Millest kerid üle? Pilt on kõikjal meie ümber, see on kogu reklaami, turunduse, info jagamise alustala ja nurgakivi. Pildiga püütakse kinni see teine osapool kellele soovitakse info edasi anda. Need esimesed tähtsad sekundid kui sa teed selle otsuse, et sa loed rohkem, klikid...vaatad edasi...otsustad, et äkki see info on mulle... Pildi ülesanne on püüda kinni sinu tähelepanu. Pilt peaks sind kõnetama, olema sulle oluline. Milline pilt siis on see mis püüab kinni tähelepanu? Milline on see õige ja hea kinnisvara pilt? Vastus peitub selles, et pilt ei tohiks häirida, ta peaks paistma loomulik, tekitama huvi ja teda peaks olema lihtne vaadata.


Kinnisvarafoto olulisem ülesaane on rääkida sulle tõene lugu sellest objektist, kodust, majast, ruumist.

Pilt peaks laskma sul endal mõelda ja ette kujutada kuidas need ruumid saaksid olla sinu kodu või mis tunne oleks seal aega viita. Kui pilt on tehniliselt ebakorrekte, tume, viltu, seinad kaldus, tuba pime ja aknast ei näe välja siis on raske sealt edasi minna ning ette üldse kujutada teistsugust ruumi või olukorda. Siis kulub see paar tähtsat sekundit sellele ära, et vaeva näha ja üldse aru saada mida sa sealt näed.

Tähtsamad nüansid mida kinnisvara pildid peaksid edasi andma ja levinumad vead on:

* Tubade suurus ja kuju, perspektiivid, vaated. Korteri/maja/pinna planeering on väga oluline. Pilte vaadates peaks tekkima plaan ja ettekujutus kuidas on seal pinnal võimlaik liikuda ja kuidas toad on üksteisega seotud. Planeering on üks olulisemaid asju objekti puhul ja seda on kõige raskem peale ostu muuta. Tihti seda infot piltidel üldse ei ole ja see väga tähtis osa ruumi infost jääb edasi andmata.

* Valgus ja vaated aknast. Akna taga on imeilus vaade kuid pildile jääb ainult valge ruudukujuline laik kus ilmselt on aken? Või teistpidi, vaade paistab aknast kuid tuba on ime kui öö? Kuidas saada mõlemad pidlile? Taos on pime ja aknast tuleb päevavalgus. Seda olukorda ei saagi lihtsal viisil koos pildile. Uuemad ja paremad telefonid teevad juba head HDR pilti kuid enamasti tuleb selline pilt ikka teha mitmes osas kaameraga ja töötluses kokku kleepida.

* Värvid. Esmatähtis on see, et pildi tegemise jaoks on vaja valgust. Mida rohkem valgust seda parem. Seega pilti tuleks teha päeval kui akendest tuleb sisse päevavalgust. Õhtul pimedas jäävad aknad nagu kosmose mustad augud ja neelavad ära ka vähese püsivalguse valgusallikatest. Pimedad aknad võtavad maha ruumist avarust.. Valgusel on palju erinevad toone, aknast sisse paistev valgus jääb enamsti sinakas kuid ruumis kasutautavad valgustid kipuvad olema kollased. Valgusest sõltub ka näiteks see kuidas pasitab välja seinte värv.

Oled sisekujundusega vaeva näinud ja hoolega valinud seina/mööblile moodsad toonid kuid pildilt pasitab välja hoopis teine värv? Hea pilt peaks võimalikult täpselt kirjeldama õigeid toone ruumis, nii nagu inimsilm neid näeb. Kui aga erineavd valgused kokku saavad siis muutub ka värv ja pinna/toa erinavd osad on erinavat värvi. Palju oleneb ka objektist, et kui oluline see toon ja valgus on või mis muljet pildil soovitakse - kas sooja ja kollakat või külma ja valget. Selleks, et saada kogu interjöör õiget värvi on vaja päris palju vaeva näha, kasutada välku või lisavalgustust.



* Vertikaalid ja horisontaalid. Silmaga vaadates on kapp sirge, sinad siged, aknad siged ja laega/põrandaga paraleelsed. Nii nad peaksid ka olema pildi peal. Pildile kipuvad servad aga jääma viltu. Seinad kipuvad selga vajuma ja aken on viltu ees. Miks? Sest pildi tegemise kõrgus ja nurk on sellised, et vaade moonutab. Kõik peaks jääma otse kui pildimasina asetad loodi nii horisontaalis kui vertikaalis. Kui seda ei ole teha võimalik, siis saab üht-teist ära teha ka järeltöötluses. Kas see kõik on ikka oluline? Jah, sest viltune pilt on silmale ebaloomulik vaadata.

* Pildi tegemise kõgus ja vaate laius. Inimene on harjunud asju vaatama inimsilma kõrguselt. See on ka mugav kõrgus interjööri ja vaateid edasi anda. Lae alt ülevalt alla tehtud vaated võivad ju tunuda effektiivsed kuid need ei ole loomulikud ning kogu aur neid pilte vaadates läheb sellele, et ennast ufona mitte tunda. Samuti on oluline kui lai on pildi vaade, mis jääb pilti peale. Kinnisvara puhul on vaja laia vaatega nurka kui liiga lai lääts jälle moonutab pilti ümaraks ja ebaloomulikuks (gopro näiteks). Pilt ei tohiks olla nagu puzzle, et teed 5tk igast toa nurgast ja siis vaataja peaks need visuaalselt ise silme-ees kokku panema, et tervest toast vaade saada. Sinna kaovad ka kohe ära need väärtulikud sekundid mis üldse sinu pildi vaatamise peale kulutatakse ja muule aega ei jää.

* Isiklikud asjad ja kord. Kõik toad, köök ja vannituba peaksid olema koristatud ja ebavajalikud isiklikud asjad eemaldatud. Ka liigne sisusutus on koormav. Vajadusel saab neid tõsta ühest toast teise pildi tegemise ajal. Kui ikka vannitoas on riiulid nodi täis ja pesurest, potid pannid laiali, voodi tegemata siis inimloomus ei soovi seda pilti vaadata. Samuti ei lase see kuidagi ette kujutada oma asjakesi ja kujunudust selles kodus kui kõik pind paistab juba olevat kinni. Kui pildil on palju ebavajaliku siis see häirib. Samuti tasub tähelepanu pöörata puhtusele. Kõik peelgeldavad pinnad, peeglid, klaasid, põrand tasuks puhastada. Mida tumedam peegeldav pind (näiteks televiisori ekraan) seda rohkem jäävad sealt pinnalt välja paistma mustus ja jäljed. Kaamera ei andesta ja kõike ei ole ka võimalik ka järeltöötluses paradada. Kuidas tunudb? Kumba pilti sa eelistad ja millist kodu sa vaatama läheksid?

Teravus ja selgus - Pilt peaks olema terav ja selge, seda nii esiplaanil kui tagaplaanil. Kinnisvara foto on selles suhtes teistmoodi kui näiteks portree või kunstiline foto kus tihti taust on udune või teravuspunktiks on ainult üks ese fotol. Kui foto teha suurelt lahti siis oleks hea kui on võimalik ka näiteks mõnda detaili lähemalt silmitseda - pistikupesa asukoht, millised lahendused on köögis, kapi käepide või dušš segisti, milline kubu on köögis või milline on põrand? Kui info on pildilt näha siis hoiab see kokku nii mõlema osapoole aega. Kuna toas kipub olema vähe valgust siis tuleb terva pildi saamiseks kasutada pikemat säriaega ja statiivi. Kui telefon pildi tegemise ajal käes ka natuke liigub siis ongi tulemuseks udune ja ebaselge pilt.

Tualett, vannituba ja köök. Objekti ühed kulukamalt sisustatud pinnad on tavaliselt köök ja vannituba. Kui soovida neid remontida siis on see üsna raha ja ajamahukas ettevõtmine. Ostuotuse juures on sellel nüansil väga suur osakaal ja mõju. Tihti selline mõte, et ahhh..mis ma sest peldikupotist ikka pildistan jätab tegelikult väga suure küsimärgi õhku kui seda pilti vaadete sees ei ole. Samuti on tegu väga väikeste ruumidega mis ei taha hästi pildile mahtuda või jääb peale ainult osa. Siinkohal tasuks eelistada kasvõi püstist pilti kuid soovitaks see pilt ikka lisada valikusse.

Pildi formaat ja suurus. Esmalt tasub endale selgeks teha. kus seda pilti kasutada on vaja, kas läheb see ülesse kinnisvarapoirtaali või sotiaalmeediasse.

Instagramil ja Facebookil on oma pildi formaat , KV ja muud veebi lehed on mõeldud kuvmaks laiupidi pildivaadet. Püstiseid pilte eelvaates näitavad nii FB kui KV äralõigatult. Seega kui pildistada telefoniga kõik kaadrid nö püstivaates siis tegelikult enamiku pildist portaalis eelvates vaataja ei näe. Pildid on soovitav teha enamasti laiupidi formaadis. Samuti tuleb juba pildistamise hetkel mõelda, et kuidas seda kadreerida, et vajalik info mahuks soovitud pildi formaati. Siin on väike näide kuidas FB püstist pilti eelvaates näitab.





Sisekujundus ja sisekujunduse lavastus. Hubane, soe ja puhas kodu silma haaravate ilusate detailidega on ju iga inimese unistus. Kui on aega ja tahtmist siis see viimane väike ekstsa panustamine annab väga palju juurde ja on igati oma vaeva väärt. Tühi diivan üksi nurgas tundub hüljatud, kui lisada sinna paar säravat patja, pehme pleedi ja diivanilauale hubase kujunduselemendi siis on ilme kohe teine. Lauale värsked lilled ja kööki veidike värvi, salatipotike ja õunad või apelsinid kaussi. Kui nüüd vaadata seda olukorda kulude perspektiivist siis need lisaelemendid maksaks ~25.- 50- kuid mis summa see on võrreldes korteri väärtuse, üürtitulu või kogu muu sisustusega. Lõpptulemuseks on palju meeldivam üldmujle, kodusemad ja varvilisemad vaated. Neutraalsed sisutuselemendid teevad toa elavamaks ega jäta hüljatud kodu muljet. Eriti saab seda soovitada üürikorterite puhul.

Helen Pyymann Photography

Kokkuvõttes - miks see kõik vajalik on?

Kinnisvaras liiguvad suured summad. Investeeritakse palju raha renoveerimisse, sisekujundusse, uude mööblisse. Oma kodu müües on see ikka kõige armsam ja erilisem. Ostetakse kinnisvara ka välja üürimiseks, renoveeritakse korter kenaks ja kaasaegseks. Kui on aeg kuulutus üles panna siis lähevad loosi viltused pimedad pildid ülal väljatoodud apsakatega mis tegeliku korteri olemust ei iseloomusta. Kirjelduses on veel öeldud, et korter on valgusküllane ja hubane. Viivitused müügis või üüris lähevad lõppkokkuvõttes palju kallimaks kui tellida kohe proffesionaalsed fotod ja jääda silma oma kuulutusega huvilistele. Kusjuures ka omanikul ise on head pitli võimalik teha mobiiliga. Tänapäeval on mobiilide pildi tegemise kvaliteet päris arvestatav, osadel telefonidel on isegi RAW formaat olemas. Kõike aga ei pea tegema ise juhul kui see ei paku huvi või sellest saab pigem tüütu kohtustus mitte meeldiv ja põnev väljakutse. Sellisel juhul võta ühendust ja aitan heameelega sinu kinnisvara üles pildistada.


Siin üks näide ennem ja pärast olukorrast kus omanik otsustas üürikorterile tellida uued pildid.


Toon siia välja ka mõned netiavarustest leitud kinnisvarabüroode tähelepanekud ja nõuanded. Väärt lugemine ja info!



LAHE KINNISVARA


ARCO VARA




Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page